​​​​​​2016-2017 Executive Board:

President: John Paul Baratta
Vice President: 
Claudine Isaac
Treasurer:
Jordan Cohen-Kaplan

Travel Coordinator: Lindsey China

Human Resources Director: Marissa Adler

7th Place - St. Paul Division (7-5)

Fordham

(New York, NY)- October 14-15, 2017

NYU C - 566: 1st Place- 7-1  ​​


Outstanding Witness:

Elizabeth Bellotti20 Ranks (Δ)


Outstanding Attorney: 

Chehak Gogia  - 20 Ranks (π)




CUBAIT

(New York, NY) - October 21-22, 2017
NYU A - 564: 3-5
NYU B - 565:
 5th Place - 5-2-1

Outstanding Witness:
Lindsey China (565) - 17 Ranks (Δ)

Outstanding Attorney: 
Nick Ramos(565) - 20 Ranks (Δ)




Mumbo Jumbo

(Medford, MA)- November 4-5, 2017
NYU A - 564: 5th Place - 5-3
NYU B - 565: 3rd Place -  6-2


Outstanding Witness:
Lindsey China
(565) - 19 Ranks (Δ)

Outstanding Attorney: 

Jordan Cohen-Kaplan (564) - 18 Ranks (π)




GAMTI

(Washington, D.C.) - November 11-12, 2017
NYU A - 564: 5th Place - 8-4


Outstanding Witness:
John Paul Baratta (564)- 24 Ranks (π)


Outstanding Attorney: 

John Paul Baratta (564)- 27 Ranks (Δ)




Scarlet Knight

(New Brunswick, NJ) - November 11-12, 2017

NYU B - 565: 1st Place - 8-0

NYU C - 566: 5-3


​Outstanding Witness:
Vicky Varela
(565) - 20 Ranks (π)


Outstanding Attorney: 
Nick Ramos
(565) - 20 Ranks (Δ)

Claudine Isaac(565) - 18 Ranks (π)




Cornshucker Challenge 

(Iowa City, IA) - December 2-3, 2017

NYU B - 565: 4th Place - 5-3




Yale Invitational 

(New Haven, CT) - December 2-3, 2017

NYU A - 564: 2-5-1

NYU C - 566: 4-4

Outstanding Attorney: 
Dimitri Villegas (566) - 17 Ranks (π)




UCLASSIC

(Los Angeles, CA) - January 13-15, 2018
NYU A - 564: 2nd Place - 6-1-1


Outstanding Attorney:
John Paul Baratta
(564) - 20 Ranks (Δ)

Nick Ramos(564) - 18 Ranks (π)

Outstanding Witness:
Papa Yaw Sencherey
(564) - 17 Ranks (Δ)




Downtown

(New York, NY) - January 20-22, 2018
NYU A - 564: 1st Place - 15-2-3

Won Championship Round: 6-2-1


Outstanding Attorney:
Nick Ramos(564) - 43 Ranks (π)


Outstanding Witness:

Lindsey China(564)  - 36 Ranks (Δ)




BRIC

(Ithaca, NY) -January 27-28 , 2018

NYU B - 565: 1st Place - 6-2 


Outstanding Witness 

Jack Sorensen (565) - 20 Ranks (​Δ)


State College Region

(State College, PA) - February 2-4, 2018
NYU A - 564:  Earned Bid
 (3rd Place) - 7-1

NYU B - 565:Earned Bid(1st Place)- 7-1


All-Region Witness:
Vicky Varela (565) - 20 Ranks (π)

Will Hendon (564) -  19 Ranks (Δ)

Lindsey China (564) - 17 Ranks (Δ)

All-Region Attorney: 
Jordan Cohen-Kaplan (565) - 19 Ranks (Δ)

John Paul Baratta (564) - 18 Ranks (Δ)




Stevenson Region

(Stevenson, MD)- February 24-25, 2018
NYU C - 566:  3-5


All-Region Witness:
Ava Vecellio (566) - 16 Ranks (π)




Lancaster ORCS
(Lancaster, PA) - March 23-25, 2018
NYU A - 564:Earned Bid (1st Place) - 6-2
NYU B - 565: Earned Bid(6th Place) - 6-2


All-National Attorney:

Nick Ramos (564) - 20 Rank (π)

Katherine Sam (565) - 16 Ranks (π)


All-National Witness:
Natasha Brunstein (565) - 16 Ranks  (Δ)
Papa Yaw Sencherey (564) - 16 Ranks (π)




Minneapolis Nationals

(Minneapolis, MN) - April 20-22, 2018

NYU A - 564: 7th Place (St. Paul Division) - 7-5

NYU B - 565: (Minneapolis Division) - 4-7-1

Post-Season:

Invitational Season: 

2017-18 Team

NYU A - 564 (ORCS/Nationals)

JP Baratta - 4th Year  (Graduate)

Claudine Isaac - 4th Year

Nick Ramos - 4th Year (Graduate)

Lindsey China - 2nd Year

Papa Yaw Sencherey- 2nd Year

Will Hendon - 2nd Year 

Yorai Vardi - 2nd Year 


NYU B - 565 (ORCS/Nationals)

Marissa Adler  - 4th Year (Graduate)
Jordan Cohen-Kaplan - 3rd Year (Graduate)
Nathan Baum - 3rd Year (Graduate)
Natasha Brunstein - 3rd Year (Graduate)

Dimitri Henry - 3rd Year

Jadyn Herry - 2nd Year
Jack Sorenson - 1st Year
Katherine Sam - 1st Year

Alberto Arevalo - 1st Year

NYU B - 565 (Regionals Only)
Victoria Varela - 1st Year
Izzy Morton - 1st Year


NYU C - 566 (Regionals)

​Dimitri Villegas - 3rd Year

Chintan Datt- 2nd Year

Chehak Gogia - 2nd Year

Ava Vecellio - 1st Year

Lexy Nazaire - 1st Year​

Anna Gyori - 1st Year

Alberto Arevalo - 1st Year


Other Members

Naman Patel - 4th Year (Graduated Early)
Rodrigo Delatorre - 3rd Year (Studied Abroad)
Elizabeth Navarro - 2nd Year

Elizabeth Bellotti - 2nd Year (Studied Abroad)

Makenzy Caldwell - 1st Year

Mert Erenel - 1st Year

​Andy Putterman - 1st Year


Coaching Staff/Advisors

Amanda Tuminelli - Head Coach

Ryan Rugani - 564 Coach

Sharon Turret - 565 Coach

Nick Teleky - 565 Coach

Frank Ungerer - 566 Coach

Lars Huslebus - 566/564 Coach

Results by Team: 
Post-Season (Regionals, ORCS, and Nationals)
NYU A - 564: 20-8
NYU B - 565:
17-10-1
NYU C - 566:
3-5

Invitational Season:
NYU A - 564: 45-22-6
NYU B - 565:
24-7-1

NYU C - 566: 16-8

2017-2018 Season